Stowarzyszenie WIĘŹ obchodziło "Noc Świętojańską"

Strona główna Dla Mieszkańców Aktualności Stowarzyszenie WIĘŹ obchodziło "Noc Świętojańską"

Stowarzyszenie Kultury Osób Niepełnosprawnych WIĘŹ oraz Gimnazjum Publiczne im. Polskich Noblistów zorganizowali w Kozielnie nad Zalewem Paczkowskim prawdziwą "Noc Świętojańską". Wieczór pełen czarów, wspólnych zabaw i magii odbył się w niedzielę 23 czerwca, a członkowie SKON wraz z gimnazjalistami nawiązali nim do tradycyjnych obrzędów najdłuższej nocy w roku, podczas której kwitnie kwiat paproci.

Rytuały "Nocy Świętojańskiej", zwanej też "Nocą Kupały" to obrzędy słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku. Z czasem w wielu tradycjach święto to zyskało miano "Nocy Świętojańskiej" i obchodzone było w wigilię św. Jana. To dzień ceremonii ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, radości i miłości. Powszechnie obchodzone było na obszarach zamieszkiwanych przez ludy słowiańskie. Mistyczny charakter tego święta zachwyca po dziś dzień, dlatego obyczaj obchodów "Nocy Świętojańskiej" wciąż kultywowany jest w wielu krajach. 

Nocna impreza WIĘZI i Gimnazjum Publicznego odbyła się na placu rekreacyjnym nad Zalewem Paczkowskim w Kozielnie. Zabawa rozpoczęła się od wprowadzeniem do świętojańskiego obrzędu. Uczestnicy "Nocy", przebrani w stroje ludowe oraz szaty czarownic, rusałek i młodzieńców, wspólnie przemaszerowali przez wieś, a potem zabrali się prawdziwą świętojańską celebrację bawili się, śpiewali, tańczyli, pletli wianki i puszczali je na wodzie. Nie zabrakło też ogniska, głośnego czytania legend staropolskich i prawdziwych pieśni obrzędowych. "Noc Świętojańska" nie mogła też obyć się bez czarów, poszukiwania kwiatu paproci i tradycyjnego skakania nad ogniem.

Pogoda, frekwencja i humory zdecydowanie dopisały. Członkowie WIĘZI, ich rodziny i paczkowscy gimnazjaliści znakomicie bawili się nad malowniczo położonym Zalewem Paczkowskim do późnych godzin wieczornych. Po zmroku uczestnikom zabawy przyświecały pochodnie, a puszczone na wodzie wianki potęgowały wrażenie prawdziwego słowiańskiego święta. Ta noc z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników imprezy! 

OtwĂłrz